Rynek wodociągów jest w Polsce bardzo rozdrobniony, liczy ok. 2 tys. dostawców wody zarejetrowanych w REGON. Zasoby odnawialnej wody słodkiej w przeliczeniu na mieszkańca naszego kraju są jednymi z najniższych w Europie, wynoszą niecałe 1,6 tys. m3. Tymczasem przed wodociągami, które wodę uzdatniają i dostarczają, stoi wiele wyzwań w codziennej pracy. M.in. kosztowny i długi czas trwania wymiany infrastruktury wodociągowej na nową. By odtworzyć ją na nową w ciągu 50 lat, % wymiany rur musiałby wynosić ok. 2% rocznie, tymczasem wg IGWP nie przekracza 1%. Przestarzałe, czasem trudno dostępne, a przy tym awaryjne odcinki sieci, skutkują awariami i stratami wody. Na straty wody coraz większą uwagę zwracają ustawodawcy. Wkrótce pojawią się regulacje, które będą wymagały ograniczania wycieków (więcej w tym artykule).
Wspólnych wyzwań dla branży wod-kan jest wiele, dlatego organizujemy spotkania, by w większym gronie wymieniać się doświadczeniami i szukać rozsądnych rozwiązań. Pod koniec września wraz ze Złotym Runem zorganizowaliśmy kolejną w tym roku Konferencję. Wątkiem przewodnim była transformacja cyfrowa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
W konferencji brali udział przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw, a o wartwę merytoryczną zadbało grono ekspertów. Wśród prelegentów i prelegentek znaleźli się m.in. dr inż. Bożena Gil, dr inż. Wojciech Koral, Prezes IGWP Krzysztof Dąbrowski, Andrzej Bober z MPWiK we Wrocławiu i Jadwiga Szermach, Prezeska GK Błażowa. Dziękujemy za obecność i dzielenie się doświadczeniem!
Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Krzysztof Dąbrowski podzielił się swoją perspektywą aktualnych wyzwań stojących przed branżą. Wśród poruszonych kwestii mówił m.in. o przyjętej przez Parlament Europejski Nowej Dyrektywie Wodnej dot. wody pitnej. Zwrócił uwagę na to, że warto wcześniej przygotować się do tych zmian, nie czekając na ostatnią chwilę. W związku z czym IZBA powołała zespół składający się z cenionych ekspertów z zakresu prawa. Dowodzi mu prof. Rakoczy, w składzie ma Panią Klarę Ramm i kilku przedstawicieli czołowych wodociągów polskich.
Dr inż. Bożena Gil oraz dr inż. Wojciech Koral z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków na Politechnice Śląskiej dzielili się swoją wiedzą w panelu „Przygotowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych do transformacji cyfrowej”.
Wśród tematów poruszonych przez dr Bożenę Gil znalazły się kwestie monitoringu sieci kanalizacyjnej oraz warunki poprawnego bilansowania wody.
Dr Wojciech Koral odnosił się m.in. do konieczności liczenia strat wody wskaźnikiem ILI, w przypadku chęci porównania wyników w poszczególnych lokalizacjach. Liczenie strat wartością procentową nie jest tu miarodajne w ocenie, która sieć jest w lepszym/gorszym stanie.
Andrzej Bober, ekspert z Centrum Nowych Technologii w MPWiK we Wrocławiu przedstawił najważniejsze cechy platformy SmartFlow. Na żywo pokazując możliwości poszczególnych funkcji, na realnym przykładzie wdrożenia we Wrocławiu.


(Poza częścią merytoryczną Konferencji uczestnicy mogli cieszyć się przyrodą w okolicy Czorsztyna)
Pani Prezes GK w Błażowej, Jadwiga Szermach, podzieliła się doświadczeniami w zakresie wdrażania Strategii oszczędności strat wody w swoim przedsiębiorstwie wod-kan. Podkreślając przy tym specyfikę i potrzeby mniejszej miejscowości / mniejszego wodociągu, ale też uwarunkowań geograficznych Błażowej – część zabudowań miasta znajduje się na górzystym terenie (gmina znajduje się na południe od Rzeszowa).
Wymieniając powody, dla których przedsiębiorstwo zdecydowało się na wdrażanie strategii oszczędności wody, Pani Prezes wymieniła: przyzwoitość środowiskową (dbanie o kurczące się zasoby), ekonomię (straty wody to wyrzucanie pieniędzy – dosłownie – w błoto), potrzebę przygotowania się do regulacji unijnych (wynikających z Nowej Dyrektywy Wodnej) oraz odpowiedź na politykę Wód Polskich, dla której temat strat wody jest także coraz ważniejszy.
