Praca w getFlow? Poznaj nasze produkty
IT

Praca w getFlow? Poznaj nasze produkty

24 sierpnia 20217 Min

Myślisz o pracy nad produktami getFlow? Przed decyzją warto (jak sądzę) wiedzieć, przy czym miałoby się pracować. Po co produkt powstał, czy i jak działa, jak jest odbierany przez klientów, jakie warunki pracy ma zespół developerski, który je tworzy. Poznać kontekst rynkowy, od którego zależy dalszy rozwój i… może kilka innych rzeczy. Jeśli szukasz drogi na skróty, zapraszam na www.get-flow.eu/kariera, a chętnych i chętne na dłuższy „spacer” do dlaszej lektury.


Kim jesteśmy i co robimy?

GetFlow wywodzi się z Future Processing S.A., firmy z ponad 20-letnim doświadczeniem w IT, sześciokrotnego laureata Rankingu Clutch na „Najlepszych twórców oprogramowania w Polsce”. Od ponad 5 lat zespół getFlow tworzy własne produkty i rozwija je o nowe moduły i funkcjonalności. Te produkty to SmartFlow dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i GridFlow dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. W przypadku obu branż produktem jest software do zaawansowanej analizy technologicznej i monitoringu sieci wodociągowej / elektroenergetycznej.

Potrzeby klientów. Wodociągi i dystrybutorzy energii zaczynają posiadać w swoich przedsiębiorstwach potężne ilości danych, pozyskują je z licznych systemów i urządzeń. Nasze produkty robią z tych danych użytek. Zbierają je w jednym miejscu, analizują i wyświetlają informacje o stanie sieci, czy nieprawidłowościach. W pewien sposób są to więc “niewdzięczne” narzędzia. W jednym miejscu porządkują wiedzę o stanie sieci i zderzają właścicieli / osoby odpowiedzialne w firmach z faktami. Które bywają niewygodne, a jednak niezbędne do poprawy efektywności. W efekcie, po wdrożeniu, klient aplikacji SmartFlow czy GridFlow dostaje czytelną, szybką informację o stanie swojej sieci. Może wprowadzić optymalizacje, a potem sprawniej zarządzać siecią i całym przedsiębiorstwem.

Od niedawna część zespołu pracuje przy trzecim narzędziu. W projekcie eBus Grid przygotowujemy i testujemy prototyp narzędzia, które ma wspierać proces przyłączy energii elektrycznej do ładowarek do elektrobusów.  Na pokazanie, jak to działa, przyjdzie czas a w tym tekście skupiam się na SmartFlow i GridFlow.

Jak powstały produkty getFlow? Produkty są do bólu pragmatyczne. Oba narzędzia powstały w odpowiedzi na potrzeby partnerów domenowych, a zarazem pierwszych klientów na rozwiązania. W przypadku SmartFlow partnerem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, polski lider w zakresie ograniczania strat wody. W przypadku GridFlow partnerem jest TAURON Dystrybucja S.A., zapewniający energię w ¼ kraju. GridFlow powstało ze wsparciem naukowym Politechniki Opolskiej i Częstochowskiej.

Powiedzieć, że to wymagający i świadomi partnerzy to nic nie powiedzieć.  Dzięki ludziom z TD i MPWiK S.A., naszym kompetencjom i wspólnej pracy stworzyliśmy narzędzia, które są pragmatyczne, odpowiadają na realne potrzeby i które po prostu działają.

Jak rozwijamy produkty? Produkty rozwijamy od ponad 5 lat podejściu leanowym. Na to, jakie pojawiają się moduły czy funkcjonalności wpływa z jednej strony informacja zwrotna od klientów, z drugiej nowe wymogi prawne i ogólnie otoczenie branż.

Wybór technologii, w jakich produkty są rozwijane, leży po stronie zespołów technicznych getFlow. Obecny stos technologiczny przedstawia grafika:

Jak działa SmartFlow, produkt dla wody?

Zacznijmy od SmartFlow. Obecnie u 12 klientów. Wśród nich największe miasta w kraju, ale też średniej wielkości miasteczka. To dla nas ważne, że produkt spełnia wymagania dużych i małych przedsiębiorstw.

Poniżej wykres z jednej z fukcjonalności aplikacji klienta, pod spodem opis.

Nocne przepływy

  • Na wykresie widać dane dla jednej ze stref DMA miasta. Podział sieci na mniejsze części zawęża obszar poszukania źródeł wycieków, a tym samym czyni poszukiwanie szybszym i łatwiejszym.
  • Dane dotyczą „nocnych przepływów”. Dlaczego? Ponieważ w nocy mieszkańcy zużywają znacznie mniej wody i wszelkie nieprawidłowości są lepiej widoczne.
  • Rosnące słupki – to był wyciek. Dzięki monitoringowi zostal szybko zauważony, wykryty, a awaria usunięta (koniec wzrostu).
  • Dzięki temu klient oszczędził wodę i pieniądze – średni czas ukrytego wycieku, wg badań prowadzonych na całym świecie, trwa 180 dni. Tu klient poradził sobie szybciej.

SmartFlow opinie

SmartFlow to narzędzie, które wywołuje w przedsiębiorstwach efekt WOW. W prosty i przejrzysty sposób pokazuje jaki jest stan sieci wodociągowej, co bez narzędzia jest trudne i wymaga wielu ręcznych obliczeń. Dla mnie jest to wyzwanie, wynikające z wielu aspektów: dostosowanie aplikacji do źródeł danych u klientów nieraz wymaga olbrzymiej gimnastyki, duża ilość wdrożeń wymaga ciągłej pracy z procesem wdrażania i utrzymywania aplikacji oraz jej rozwoju. Praca w SmartFlow daje mi dużo doświadczeń wynikających ze skalowania aplikacji oraz procesów, ale dzięki genialnemu zespołowi chętnie rano siadam do pracy i odpowiadam na te wszystkie wyzwania.

Arkadiusz Mroczek, Project Team Lead


Jak działa GridFlow, produkt dla energetyki?

GridFlow wdrożony jest w TAURON Dystrybucja S.A. Aplikacja ma wiele funkcjonalności, poniżej kika z nich, na dole opis.

Rozkład gęstości prawdopodobieństwa pokazuje, jak bardzo zróżnicowane jest zapotrzebowanie na energię (rozproszenie w pionie) oraz jakie jest prawdopodobieństwo zapotrzebowania na dany poziom energii.

Wykres uśrednionych obciążeń na podstawie danych rzeczywistych: Wykres uśrednionych obciążeń wyznaczany na podstawie danych rzeczywistych z liczników AMI , jest podstawą do wyznaczenia profili obciążeń w Module Obciążenia.

TAURON Dytrybucja opinia o GridFlow

Od początku pracy nad produktem GridFlow stawiał on przed nami wiele wyzwań, takich jak na przykład: obsługa bardzo dużego wolumenu danych czy wpasowywanie nowych rozwiązań technologicznych w problematykę domeny energetycznej. Dla mnie GridFlow to ogromne pole do rozwoju, zarówno w aspekcie technologicznym jak i procesowym. GridFlow to przede wszystkim doświadczeni ludzie, którym zależy, aby wspólnymi siłami dostarczać rozwiązania, które biorą udział w polepszaniu czyjegoś kawałka świata.

Sebastian Stepowany, Lead Quality Assurance Coordinator

Jakie są perspektywy na rozwój?

Nasi klienci przechodzą cyfrową transformację. Zarządzają dostawą wody i prądu w coraz bardziej wymagającym środowisku (regulacje prawne, zmiany klimatu i ich konsekwencje, ryzyka związane ze stanem środowiska). Do tego zaczynają posiadać coraz więcej danych, ale ich analiza metodami mniej zaawansowanymi jest niezwykle czasochłonna, a przez to droga i powolna. Nasze produkty to dla klientów szansa na efektywne zarządzanie firmą, oszczędzanie zasobów wody / prądu i po prostu pieniędzy.

Z drugiej strony, nawet bez oddolnej woli przedsiębiorców, możemy spodziewać się silniejszych wymagań zewnętrznych dotyczących efektywności energetycznej (element transformacji energetycznej) i ograniczania wycieków wody (wynikające z kryzysu wodnego). Firmy dostarczające wodę i prąd podlegają regulacjom prawnie (z poziomu UE do prawa krajowego), ponieważ odpowiadają za dostawę kluczowych dla mieszkańców zasobów.

Wszystko wskazuje, że zapotrzebowanie na monitoring i efektywne zarządzanie zasobami będzie tylko rosnąć.  

Rynek energetyki. Obecnie obsługujemy ¼ krajowego rynku – to nie tylko wielka czwórka największych dystrybutorów. Klientami na produkt mogą być także mniejsi dostawcy, prosumenci. Dywersyfikacja, rozdrobnienie źródeł dostarczania energii jest jedną z dziejących się zmian na tym rynku.

Rynek wod-kan. Obecnie obsługujemy 12 przedsiębiorstw, sporo kolejnych jest w kolejce. W Polsce mamy w tej chwili ponad 2,5 tys przedsiębiorstw dostarczających wodę. Przed nimi duże zmiany w zakresie wymagań prawnych, m.in. związane z koniecznością ograniczania wycieków wody. Praktyka pokazuje, że straty wody w firmach wod-kan to nawet 20-30% wody wpompowanej do sieci. Średnia UE wg EurEau to 23%.

Jednym zdaniem – mamy co robić!   

Potrzeby środowiska i biznesu wskazują, że nie ma czasu do stracenia. Trzeba działać teraz. Dlatego motto getFlow to „no time to waste”. I dlatego cały czas poszukujemy osób, które dołączą do naszego zespołu. Jeśli jesteś zainteresowany, zainteresowana, zajrzyj obok, do zakładki kariera.

wywiad z Arkiem Mroczkiem, Liderem Produktu SmartFlow

Praca w produktach getFlow

Marta Zwolińska-Budniok

Marta Zwolińska-Budniok

Napisz do autora wpisu:

Podobne artykuły

Woda
IT
07 października 20214 Min

Jak przygotować przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne do transformacji cyfrowej? Podsumowanie konferencji

Podsumowaliśmy konferencję “Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych”, gdzie o wyzwaniach i rozwiązaniach mówili m.in. dr inż. Bożena Gil, dr inż. Wojciech Koral, Prezes IGWP Krzysztof Dąbrowski, Andrzej Bober z MPWiK we Wrocławiu i Jadwiga Szermach z GK w Błażowej.

Marta Zwolińska-Budniok
Marta Zwolińska-Budniok
Woda
IT
15 listopada 20214 Min

Ile wody jest w chmurze? Rozmowa z menedżerem działu IT/OT wrocławskich wodociągów, Michałem Ślósarzem

Szacuje się, że z uwagi na pandemię do 2022 roku ponad 90% światowych przedsiębiorstw będzie korzystać z różnego rodzaju usług chmurowych. W Polsce to, we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jako pierwsze w branży, przeniosło do chmury zarządzanie swoją siecią wodociągową. Jak wyglądało to od strony technologicznej?

Marta Zwolińska-Budniok
Marta Zwolińska-Budniok