Stres wodny w Polsce i na świecie – z czego wynika i co z nim zrobić?
Woda

Stres wodny w Polsce i na świecie – z czego wynika i co z nim zrobić?

17 września 20215 Min

18 września obchodzimy Światowy Dzień Monitoringu Wody. To ogólnoświatowa akcja, której celem jest zaangażowanie obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. To także dzień dedykowany edukacji, a więc dobry moment, by przedstawić trochę danych na temat wody w Polsce i na świecie.

“O ile zużycie wody nie zostanie drastycznie ograniczone, poważny niedobór wody wpłynie na całą planetę do 2040 r.”

Powyższy cytat to słowa profesora polityki energetycznej na uniwersytecie w Sussex Benjamin Sovacool.

Wody na świecie jest coraz mniej. Jakie są tego powody?

Problemy z zasobami wodnymi Ziemi, czyli presja wodna, wynikają dziś przede wszystkim z rosnącego zapotrzebowania na energię – populacja świata rośnie, rośnie też produkcja i konsumpcja. Pobieramy wodę szybciej, niż jest się ona w stanie odnowić. Wytwarzanie energii elektrycznej jest jednym z największych źródeł zużycia wody na świecie. Stres wodny zwiększa się też wraz z urbanizacją. Jak podaje EEA “w Europie coraz więcej osób przeprowadza się do ośrodków miejskich, co również dodatkowo obciąży dostawy wody w aglomeracjach miejskich.” Jest to zresztą globalny trend. Z kolei zużycie wody w rolnictwie znacząco różni się wśród krajów. Średnie zużycie wody w rolnictwie w krajach o niskich dochodach wynosi 90 procent; 79 procent dla średnich i tylko 41 procent dla krajów o wysokich dochodach.

To globalniem, a patrząc na Polske? Jak przypomina koalicja klimatyczna „Dostępność wody w Polsce jest w bardzo dużym stopniu uzależniona: po pierwsze – od wielkości opadów, po drugie – od zdolności krajobrazu do zatrzymania wody”. Polska jest jednym z miejsc, gdzie intensywne opady i susze mogą iść w parze.  W obecnym stanie intenstywne opady nie niwelują problemów suszy. Przez przekopane rowy, a potem wybetonowane rzeki opady w ekspresowym tempie są odprowadzane do Bałtyku. Woda nie ma  więc szans wsiąknąć w głębokie warstwy ziemi. Intensywne opady co jakiś czas nie tylko nie wystarczą, by susza zniknęła, ale też skutkują miejscowymi podtopieniami i powodziami – woda, która nie wsiąka, przelewa się.

Na początek kilka danych:

 • 97% wód na Ziemi to morza i oceany
 • 3% to woda słodka
 • Z tej słodkiej wody 2% uwięzione jest w lodowcach
 • I tylko 1% światowych zasobów wody to woda zdatna do picia

Zużycie wody słodkiej:

Globalnie (UN AQUASTAT) zużycie wody słodkiej rozkłada się na :

 • rolnictwo 70%
 • przemysł 19%
 • gospodarstwa domowe 11%

W Europie (za EEA) zużycie wody słodkiej rozkłada się na :

 • rolnictwo 40 %
 • przemysł 48 %
 • gospodarstwa domowe 12%

W Polsce (za EEA):

 • przemysł 70%
 • rolnictwo 18%
 • gospodarstwa domowe 12 %

Średnia ilość odnawialnej wody słodkiej:

 • na świecie wynosi 5900 m3 wody na mieszkańca
 • w UE  3000 m3 wody na mieszkańca
 • w Polsce 1400 m3 wody na mieszkańca
Światowe zapotrzebowanie na wodę do produkcji wzrośnie o 400 procent do 2050 roku. (thewordcount.org)

Jak zmniejszyć stres wodny na świecie?


Światowy Instytut Zasobów
(World Resources Institute) wskazuje na niezbędne zmiany systemowe:

1. Zwiększenie wydajności rolnictwa z myślą o oszczędzaniu każdej kropli wody.

Jak sugeruje WRI rolnicy mogą używać nasion, które wymagają mniej wody i ulepszać techniki nawadniania – nawadniać precyzyjnie. Inżynierowie mogą opracować technologie poprawiające wydajność rolnictwa.

2. Inwestowanie w szarą i zieloną infrastrukturę.

Niedobór wody może się znacznie zmieniać w ciągu roku. Badania WRI i Banku Światowego pokazują, że zbudowana infrastruktura (np. rury i oczyszczalnie) oraz zielona infrastruktura (np. tereny podmokłe)) mogą współpracować, aby rozwiązać problemy związane z zaopatrzeniem w wodę i jej jakością.

3. Przetwarzanie, ponowne wykorzystanie i recykling wody: innymi słowy odzyskiwanie wody ze ścieków.

Tutaj jest ogromne pole do popisu, ponieważ około 82% ścieków w regionie MENA (Bliski Wschód i Północna Afryka) nie jest ponownie wykorzystywanych. Pojawiają się liderzy, np. Oman oczyszcza 100% zebranych ścieków i ponownie wykorzystuje 78% z nich.

Co można zrobić, by zatrzymać wodę pitną w Polsce?

Koalicja Klimatyczna* wskazuje takie rozwiązania:

1. Odejście od spalania paliw kopalnych. 

Wg EEA obecnie w Polsce 70% zasobów wody słodkiej jest wykorzystywana właśnie przez przemysł (przede wszystkim energetykę). Woda jest używana głównie do chłodzenia w elektrowniach. W całej dyskusji o transformacji energetycznej warto pamiętać, że celem zmiany jest nie tylko czystsze powietrze i mniej CO2, który ogrzewa Ziemię, ale także oszczędność wody.

2. Przywrócenie krajobrazowi jego naturalnych możliwości retencyjnych.

Sposobem na to są m.in. odbudowywanie terenów podmokłych i bagiennych, oczek, ochrona torfowisk, wspieranie retencji glebowej, ochrona rzek.

3. Ochrona lasów, ponieważ one naturalnie zatrzymują wodę, ale też dbanie o zieleń i zbiorniki wodne w miastach.

Poza retencją, zieleń i punkty wodne w miastach mają też ważną rolę w postaci ochładzania powietrza (fale upałów są i będą najbardziej dotkliwe właśnie dla mieszkańców miast).

4. Oszczędzanie zasobów wód podziemnych i powierzchniowych poprzez lepsze gospodarowanie wodą, która jest już w obiegu.

Chodzi tu np. o wprowadzenie rozwiązań, które dążą do zamykania obiegu wody w przemyśle.

O tym, co wodociągi mogą zrobić, by oszczędzać wodę, można przeczytać tutaj.

Dowiedz się więcej o produktach dla sektora wod-kan

Kamila Cieślawww.smart-flow.eu
Kamila Cieśla
Monika Brachmańska

Monika Brachmańska

Napisz do autora wpisu:

Podobne artykuły

Woda
13 czerwca 20227 Min

Czym jest SmartFlow?

Jedna decyzja może spowodować, że przedsiębiorstwo wod-kan wejdzie na zupełnie inny, wyższy poziom funkcjonowania. W jaki sposób platforma SmartFlow pomaga oszczędzać wodę, energię, pieniądze i czas załogi? Jak to możliwe, że dane z wielu baz mogą wizualizować się w jednym, wygodnym narzędziu? Co powoduje, że z możliwości SmartFlow może korzystać zarówno diagnosta, dyrektor techniczny, jak i księgowa? Przeczytaj artykuł i poznaj platformę oszczędzania dzięki danym dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw wod-kan.

getFlow
getFlow
Woda
21 kwietnia 20228 Min

Podsumowanie konferencji: Ekonomia bezpieczeństwa dostaw wody – rozwiązania dla prezesów i dyrektorów technicznych na niepewne czasy

Z inicjatywy zespołu SmartFlow i w ścisłej współpracy z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie, zorganizowaliśmy konferencję online „Ekonomia bezpieczeństwa dostaw wody – rozwiązania dla prezesów i dyrektorów technicznych na niepewne czasy”. W ramach wydarzenia połączyliśmy siły ekspertów, którzy zgłębili temat bezpieczeństwa dostaw wody w kontekście ekonomicznym, prawnym, środowiskowym, a także praktycznym i technologicznym.

getFlow
getFlow
Woda
IT
15 listopada 20214 Min

Ile wody jest w chmurze? Rozmowa z menedżerem działu IT/OT wrocławskich wodociągów, Michałem Ślósarzem

Szacuje się, że z uwagi na pandemię do 2022 roku ponad 90% światowych przedsiębiorstw będzie korzystać z różnego rodzaju usług chmurowych. W Polsce to, we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jako pierwsze w branży, przeniosło do chmury zarządzanie swoją siecią wodociągową. Jak wyglądało to od strony technologicznej?

Marta Zwolińska-Budniok
Marta Zwolińska-Budniok
Woda
IT
07 października 20214 Min

Jak przygotować przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne do transformacji cyfrowej? Podsumowanie konferencji

Podsumowaliśmy konferencję “Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych”, gdzie o wyzwaniach i rozwiązaniach mówili m.in. dr inż. Bożena Gil, dr inż. Wojciech Koral, Prezes IGWP Krzysztof Dąbrowski, Andrzej Bober z MPWiK we Wrocławiu i Jadwiga Szermach z GK w Błażowej.

Marta Zwolińska-Budniok
Marta Zwolińska-Budniok